مطالعه تاثیر فناوری اطلاعات بر بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور طی سال های 1380 – 1390

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-5- سطوح بانکداری الکترونیک

بانکداری الکترونیکی را میتوان بر اساس دامنه و فضای اصلی انتقال الکترونیکی وجوه و فناوری اطلاعات و ارتباط به دو سطح تقسیم کرده و مورد مطالعه قرار داد:

الف- بانکداری الکترونیکی مصرف کننده (بانکداری الکترونیکی در سطح مشتری)

ب- بانکداری الکترونیکی بین بانکی

الف- بانکداری الکترونیکی مصرف کننده (در سطح مشتری)

مقصود از بانکداری الکترونیکی مصرف کننده، آن بخش از بانکداری الکترونیکی می باشد که توسط اشخاص و مشتریان حقیقی بانک مورد بهره گیری قرار میگیرد. به اظهار دیگر، آن بخش از بانکداری می باشد که مشتریان و مصرف کنندگان نهایی با آن سر و کار دارند. این بخش از بانکداری الکترونیکی از قسمت های زیر تشکیل شده می باشد(گودرزی وزبیدی ،1387):

ماشین خودپرداز[1]

ماشین های پایانه فروش[2] (کارت خوان)

بانکداری تلفنی[3]

بانکداری اینترنتی

بانکداری خانگی

ماشین های خودپرداز(ATM)

یکی دیگر از روش های جدید در بانکداری الکترونیک، بهره گیری از دستگاه خودپرداز می باشد. انجام بسیاری از امور بانکی، از طریق خودپرداز امکان پذیر می باشد. با در نظر داشتن اینکه شخص با در دست داشتن کارت خود و با وارد کردن شماره رمز، بایستی در محل دستگاه حضور داشته باشد، موارد ایمنی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته می باشد. از روش های دیگر در بانکداری الکترونیکی، دستگاه فروش نقطه ای میباشد که به گونه وسیع در فروشگاه ها و مراکز خدماتی مورد بهره گیری قرار میگیرد. در این شیوه، مشتری با بهره گیری از کارت هوشمند و قرار دادن آن در دستگاه و با وارد کردن رمز خود، میتواند برای خرید کلیه کالاها و خدمات خود به جای پول نقد از کارت بهره گیری کند(ناظمی، مرتضوی، راحتی،1384).

ماشین های پایانه فروش(دستگاه های POS)

ماشینهای پایانه فروش به معنی انتقال الکترونیکی وجوه در نقطه فروش می باشد. به بیانی دیگر دستگاه هایی می باشد که طبق آن یک مشتری در نقطه ای از زمان و مکان که در آنجا کالا یا خدماتی را می خرد با بهره گیری از اشکال مختلف تعیین هویت ایمن وحلقه اتصال الکترونیکی مطمئن، وجه را از حساب خود از یک بانک یا موسسه مالی، به فروشنده منتقل می کند(کراسبی،2002).

دستگاه کارت خوان سیستمی می باشد که به گونه پیوسته از مرکز شبکه مجوز لازم را جهت انجام معامله اخذ می نماید. مکانیسم کار به این شکل می باشد که فروشنده کالا کارت را از کارت خوان ماشین عبور می دهد و سپس مبلغ فروش را وارد دستگاه می کند، آنگاه دارنده کارت با وارد کردن شماره شناسایی خود و امضای صورت حساب چاپ شده توسط دستگاه معامله را تائید می کند و بالاخره صورت حساب بطور خودکار به حساب بدهکار شخص خریدار و بستانکار شخص فروشنده مقصود می گردد(کراسبی،2002[4]).

بانکداری تلفنی

بانکداری تلفنی عبارت می باشد از انجام یک معامله تجاری خرده بین بانک و مشتریان از طریق تلفن. در حال حاضر بانک ها با نصب بردهای الکترونیکی بر روی تلفن بانک رایانه های مرکزی شبکه های داخلی و شبکه های متمرکز، امکان پاسخگویی خودکار به مشتریان را فراهم کرده اند، کاربران با در اختیار داشتن تلفن های مجهز به سیستم تن- از طریق ایجاد ارتباط با تلفنبانک- امکان دریافت صورتحساب و آگاهی از موجودی حساب خود را دارند(سیمون و ویکتور،1994)[5].

در بانکداری تلفنی معمولاً سه روش اصلی مورد بهره گیری قرار می گیرد:

پاسخ صوتی[6]

برای این مقصود مشتری شماره رایانه مرکزی را می گیرد، پس از برقراری ارتباط، رایانه بانک به گونه گویا از مشتری می خواهد که شماره حساب و شماره عبور را وارد کند. پس از تائید این مرحله مشتری می تواند با فشار دادن کلیدهای شماره گیر تلفن، اطلاعات مختلف مانده، گردش حساب خود را دریافت نموده و یا دستور پرداخت را صادر نماید(سیمون و ویکتور،1994).

تشخیص صدا[7]                                                                                                         

بعضی از سیستم ها صدای تماس گیرنده را تشخیص می دهد و پس از تشخیص صدای مشتری، متعاقباً پاسخ متناسب را به دستورات او می دهد. در این سیستم مشتری با رایانه بانک تماس مستقر می کند، رایانه پس از تائید صدای مشتری به او اجازه می دهد دستورات لازم را نظیر دریافت گزارش مانده حساب، گردش حساب و دستور پرداخت را به صورت شفاهی صادر نماید(سیمون و ویکتور،1994).

تلفن های قابل برنامه ریزی[8]

تلفن های قابل برنامه ریزی به تماس گیرنده اجازه می دهد که با بهره گیری از کلیدهای تلفن به حسابش در بانک دسترسی داشته باشد. رایانه بانک پس از مراحل کنترلی، به مشتری اجازه بهره گیری و برنامه ریزی در مورد حسابش را می دهد(سیمون و ویکتور،1994).

بانکداری اینترنتی

بانکداری اینترنتی را میتوان به معنی انجام کلیه عملیات بانکی از طریق وب سایت ایجاد شده توسط بانک در اینترنت دانست(فورست،2000)[9].

در حال حاضر بانکداری خانگی از طریق اینترنت به وسیله کارت های بدهکاری مدرن مانند کارت هوشمند صورت می پذیرد. این کارت ها فهرستی از خدمات مالی همچون چک الکترونیکی، پرداخت صورت حساب ها و سایر خدمات بانکداری خرده را که به وسیله بانک ها ارائه می گردد به نمایش گذارده می باشد. ترکیب رایانه های خانگی وکارت های حافظه دار رایانه ای سبب شده که بتوان اطلاعات مربوط به حساب ها را بر روی آنها منتقل نمود. بانک ها می توانند بر روی شبکه وب، برای نمایش اطلاعات در مورد بانک و خدماتشان یک صفحه اختصاصی اینترنتی ایجاد کنند و علاوه بر آن به مشتریان اجازه دهند که بسیاری از اعمال را انجام دهند. از طریق این صفحه اختصاصی اینترنتی، موسسات ممکن می باشد به سپرده گذاران اختیار دهند که مانده حساب خود را کنترل کنند، درخواست وام نمایند و سایر معاملات را از طریق اینترنت انجام دهند(معاونت برنامه ریزی و مطالعه های اقتصادی وزارت بازرگانی،1384).

بانکداری خانگی

مشتریان بانک ها از طریق رایانه های شخصی و با بهره گیری از مودم[10] و همچنین یک خط تلفن میتوانند به اطلاعات رایانه مرکزی بانک ها در اینترنت و یا اینترانت دسترسی پیدا کرده و آنگاه عملیات بانکی خود را انجام دهند. به بیانی دیگر بانکداری خانگی عبارت می باشد از انجام تقریباً کلیه عملیات بانکی از طریق رایانه های شخصی موجود در منازل و با بهره گیری از خطوط مخابراتی(کراسبی،2004).

1.Automated Teller Machine

2.Electronic Funds Transfer Point of Sale

3.Telpohone or ScreenphoneBankihg

1, Crosby,2004

  1. Simon & Victor,1994
  2. voice response

3.voice recognition

4.programmable telephone

  1. Furst,2000
  2. Modem

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

نیاز ملی ما طبق برنامه چهارم توسعه، دستیابی به جامعه مبتنی بر اقتصاد و دانایی محوری و اطلاعات محوری می باشد. با در نظر داشتن حجم کلان سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات در کشور، در نظر داشتن سرمایه گذاری آگاهانه و ارزیابی بهره وری بهره گیری از فناوری اطلاعات امری لازم و ضروری می باشد. این پژوهش با هدف ارائه چارچوبی برای شناسایی ارزیابی بهبود کیفیت خدمات ناشی از به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بانک های جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبنایی برای مطالعه برنامه ریزان و رهنمودی برای درک بهتر این ارزیابی، به مطالعه نکات قابل تامل در مورد بانکداری الکترونیک در ایران میپردازد (قدسی،1387).

هدف اصلی                     

با در نظر داشتن مطالب پیش گفته هدف اصلی در این پژوهش این می باشد که به مطالعه تاثیر اجزاء و عوامل فناوری اطلاعات در زمینه بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور بپردازیم.

اهداف فرعی

1-مطالعه تاثیر تعداد کارت های بانکی بر حجم سپرده های بانکی

2-مطالعه تاثیر تعداد پایانه های فروش بر حجم سپرده های بانکی

3-مطالعه تاثیر تعداد پایانه های شعب بر حجم سپرده های بانکی

4-مطالعه تاثیر تعداد خودپردازها بر حجم سپرده های بانکی

5- مطالعه تاثیر تعداد کارت های بانکی بر حجم تسهیلات پرداختی

6-مطالعه تاثیر تعداد پایانه های فروش بر حجم تسهیلات پرداختی

7-مطالعه تاثیر تعداد پایانه های شعب بر حجم تسهیلات پرداختی

8-مطالعه تاثیر تعداد خودپردازها بر حجم تسهیلات پرداختی

9- مطالعه تاثیر تعداد کارت های بانکی بر اندازه سود و زیان بانکی

10- مطالعه تاثیر تعداد پایانه های فروش بر اندازه سود و زیان بانکی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

11- مطالعه تاثیر تعداد پایانه های شعب بر اندازه سود و زیان بانکی

12- مطالعه تاثیر تعداد خودپردازها بر اندازه سود و زیان بانکی

مطالعه تاثیر فناوری اطلاعات بر بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور

پایان نامه - تز - رشته حسابداری